AWO Forum

Inne => Nasze podróże => Wątek zaczęty przez: hckosmo w Kwiecień 15, 2014, 11:32:44 am

Tytuł: SUHL - Fabryka i Muzeum Simsona
Wiadomość wysłana przez: hckosmo w Kwiecień 15, 2014, 11:32:44 am
Kto mi powie że delegacja to czas stracony? Fakt nie spędzamy wtedy czasu na naszych maszynach / lub przy nich jak w moim przypadku obecnie / ale można zobaczyć równie interesujące rzeczy.

Ostatnio będąc w Niemczech udało mi się namówić moich pasażerów na zwiedzenie muzeum Simsona w Suhl, mieście rodzinnym AWO. Już sam dojazd do miasta autostradami robi wrażenie. Na kilkanaście kilometrów przed miastem autostrada na przemian biegnie tunelami ( najdłuższy 9km ) oraz wysokimi wiaduktami. Dokoła górki cos na kształt naszego Beskidu. W głowie się kłębi myśl ,, jakże innej scenerii mógł powstać AWO?"

Samo miasto jak miasto z tym że niemiecke czyli porządek i ładne drogi. Już na samym wjeździe widzimy tablice z napisem ,,Simson" i strzałkę w odpowiednią stronę. Nie znając planu miasta jedziemy kierując się owymi znakami. Ku naszemu dziwieniu nie docieramy do muzeum a byłej fabryki.

Fabryka to w skrócie strefa przemysłowa z nazwą Simson ( notabene w naszych realiach na takie strefy przemysłowe mówimy potocznie GS-y  8) ) Z fabryki oprócz budynków i głównej ulicy o nazwie ,,Simson SR" raczej nie zostało nic. Dokoła magazyny, warsztaty samochodowe, biura itp. O istnieniu fabryki oprócz samej nazwy strefy oraz ulicy mówi nam jeszcze malutki pawilon w którym możemy przez szybkę podziwiać simsony, niestety bez AWO. Może w dalszych regionach terenu strefy czai się jeszcze namiastka związana z motocyklami..... tego niestety nie odkryłem

No tak  a gdzie Muzeum? gdzie jest miejsce które przy okazji któregoś lecia istnienia Simsona zorganizowało imprezę z sporą Pompą? tu z pomocą przyszedł właściciel warsztatu samochodowego oraz Michał. Padła komenda - ,, jedź do centrum"

Długo nie trzeba było czekać jak za wiaduktu wyłoniła się kolumna z napisem Muzeum a na kolumnie dumny AWO. Jest!! w końcu tu dotarłem!
Na zdjęciach z pompy nie było zdjęć z środka, więc nie wiedziałem co mnie czeka. Nastawiłem się na mieszankę, muzeum motocykli z muzeum fabryki. Niestety było inaczej.......

CDN.... 8)

Wraz z fotkami :d
Tytuł: Odp: SUHL - Fabryka i Muzeum Simsona
Wiadomość wysłana przez: hckosmo w Kwiecień 16, 2014, 06:26:18 pm
Jak wypominałem muzeum mnie troszkę rozczarowało.
Firma Simson praktycznie rozsławiła miejscowość Shul na wschodnią Europę, można zaryzykować stwierdzenie że każdy kto maił simsona wiedział że był produkowany w Suhl. To tak samo jak MZ w Zschopau czy WSK w Świdniku.

Idąc tym tokiem myślenia sądziłem że muzeum w dużej mierze nastawione będzie na fabrykę, krótko mówią oprócz tego co produkowali było by JAK PRODUKOWALI.

Nie licząc kilka gablotek z przyrządami pomiarowymi oraz deską kreślarską z rysunkiem małego Simsona o fabryce nie ma mowy, a szkoda. Można to tłumaczyć brakiem miejsca, gdyż samo muzeum usytuowane jest w galerii handlowej.

Reasumując warto jechać choćby dla takich perełek jak prototypowy simson 350, wszystkie modele sportowe, oraz AWO Escorte. Na deser jest jeszcze AWO z dolnozaworowym silnikiem typu Bokser oraz cała CAŁA masa innych simsonów, zarówno motorowerów jak i samochodów.

https://plus.google.com/photos/103429589878717013757/albums/6002916567602798145

(http://i.imgur.com/h4vdogF.jpg)

(http://i.imgur.com/2bbXoYq.jpg)

(http://i.imgur.com/bPEb2AJ.jpg)
Tytuł: Odp: SUHL - Fabryka i Muzeum Simsona
Wiadomość wysłana przez: sona46 w Kwiecień 17, 2014, 08:16:02 am
Super zdjęcia,widzę Tomek że mało nie przeprowadziłeś remontu skrzyni ;D,pomierzyłeś podkładki dystansowe?
Tytuł: Odp: SUHL - Fabryka i Muzeum Simsona
Wiadomość wysłana przez: hckosmo w Kwiecień 17, 2014, 03:43:18 pm
 8) szafa z pomiarówką była niestety zamknięta ............... a tak to pewnie bym nie odpuścił
Tytuł: Odp: SUHL - Fabryka i Muzeum Simsona
Wiadomość wysłana przez: raterro w Czerwiec 20, 2015, 01:22:08 pm
Taka mała literówka, nie Shul a Suhl
Tytuł: Odp: SUHL - Fabryka i Muzeum Simsona
Wiadomość wysłana przez: hckosmo w Czerwiec 22, 2015, 10:29:54 pm
zrobione!
Tytuł: Odp: SUHL - Fabryka i Muzeum Simsona
Wiadomość wysłana przez: LukS w Styczeń 16, 2020, 11:08:08 am
W tym roku rocznica,  70-cio lecie Awo w Suhl.
W końcu można by odwiedzić te mury.
Zakładać osobny temat na wyjazd rocznicowy czy piszemy tu?