Maj 20, 2019, 02:19:13 am

Autor Wątek: Czy wolno wozić dziecko na motocyklu?  (Przeczytany 765 razy)

Offline mustang

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 120
  • Karma: +0/-0
Czy wolno wozić dziecko na motocyklu?
« dnia: Luty 29, 2012, 03:29:27 pm »
Przepisy Prawa o Ruchu Drogowym nie zabraniają przewożenia nawet małych dzieci na motocyklach pod jednym warunkiem ?...prędkość dopuszczalna [...] motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którym przewozi się dziecko w wieku do 7 lat wynosi 40 km/h?.
Istnieje ponadto przepis dotyczący małych dzieci mówiący o tym, że kierujący pojazdem powinien kontrolować to, co robi dziecko oraz że dziecko powinno siedzieć przed kierującym (w przypadku motocykla najczęściej na baku), a nie na siodełku za kierującym. I jeśli chodzi o prawo to w zasadzie wszystko...
Przepisy nie regulują w żaden sposób innych istotnych kwestii, takich jak np. odpowiedni ubiór, pozostawiając sprawę ochrony pozostałych części ciała, czy odpowiedzialności rodzica. Z oczywistym wyjątkiem jakim jest obowiązkowy kask.
Ponieważ większość właścicieli jednośladów zadaje sobie sprawę jak ważny jest odpowiedni ubiór i staje się on nieodłączną częścią osprzętu motocyklowego, toteż właściwe zabezpieczenie małego pasażera przed urazami, przynajmniej dla większości, jest kwestią bezdyskusyjną.
Kompletując ubiór małego pasażera, dobór kasku nie powinien stanowić większego problemu ? najczęściej będzie to rozmiar XS lub XXS (dostępne w ofercie niemal każdego producenta), przy czym należy zwrócić uwagę na wagę kasku, aby była jak najmniejsza ze względu na słabe jeszcze mięśnie karku dziecka.
Problem pojawia się dopiero ?od głowy w dół?. Na polskim rynku trudno o prawdziwą kurtkę czy spodnie motocyklowe dla dziecka poniżej rozmiaru 110-140 (może z wyjątkiem nieśmiertelnej kurtki ?ramoneski?).
Na dzień dzisiejszy skompletowanie odpowiedniego zestawu dla małego motocyklisty może sprawić nieco trudności, jednak nie jest niemożliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że producenci odzieży motocyklowej wezmą w najbliższym sezonie pod uwagę rosnące zapotrzebowanie również i na mniejsze rozmiary.
Temat pod dyskusję
_________________
Należy mieć również na uwadze że każdy pojazd stanowi element majątku narodowego i dlatego w interesie nie tylko osobistym ale i ogólno narodowym winien być jak najdłużej zachowany w stanie gotowości technicznej
Siódmego dnia Bóg stworzył motocykle i widział że były dobre

Offline LukS

  • Moderator
  • Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 2347
  • Karma: +4/-1
Odp: Czy wolno wozić dziecko na motocyklu?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2012, 03:57:23 pm »
Rozsądnie jest nie wozić małych dzieci na motocyklu ale gdyby ludzie myśleli tylko rozsądnie to by już dawno wyginęli ;)
Kiedy biorę jakiegoś dzieciaka na "pokład" to nie jadę po drodze publicznej.
Minimalny ruch, minimalne zagrożenie z drugiej strony poza wszytskimi przytoczonymi przez mustanga aspektami dotyczącymi ochrony.
Z innej beczki - przyjemniej jest wozić piękne niemarudzące kobiety ;)
Szczególnie kiedy na pierwszym postoju pytają co to mam za "dinks" pomiędzy siedzeniami :D