Październik 20, 2018, 11:15:07 am

Autor Wątek: JAK ZAREJESTROWAĆ STARY MOTOCYKL BEZ PAPIEROW  (Przeczytany 8779 razy)

Offline WFM1957

• Nowicjusz
  • *
JAK ZAREJESTROWAĆ STARY MOTOCYKL BEZ PAPIEROW
« dnia: Luty 29, 2012, 07:33:31 pm »
WITAM! JEŻELI KTOŚ MOŻE MI POMÓC TO BĘDĘ WDZIĘCZNY. WIEM ZE JEST JUŻ KILKA TAKICH FORÓW ALE JA NADAL NIE JESTEM PEWNY JAK MAM SWÓJ INTERES ZAŁATWIĆ. MIANOWICIE: MAM MOTOR WFM Z 57r. MOTOR NALEŻAŁ DO MOJEGO DZIADKA KTÓRY ZMARŁ A JA GO WYCIĄGNĄŁEM ZE STRYCHU I DOPROWADZIŁEM DO STANU UZYWALNOSCI. PAPIERÓW ZADNYCH DO NIEGO NIE MA A CHCIAŁBYM GO ZAREJESTROWAĆ NA NORMALNE TABLICE. JAK TO MOŻNA ZROBIĆ I ILE CO MOZE KOSZTOWAĆ??? PROSZE NIE PISAC ZE SIE NIE DA BO SIE PODOBNO DA TYLKO OD CZEGO TRZEBA ZACZĄĆ???

Offline Michał

• Mistrz
Odp: JAK ZAREJESTROWAĆ STARY MOTOCYKL BEZ PAPIEROW
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2012, 07:34:41 pm »
Może trzeba się najpierw przedstawić?

Offline WFM1957

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 29, 2012, 07:35:36 pm »
Cytat: Michał
Może trzeba się najpierw przedstawić?
przepraszam, Mariusz :wink:

Offline Michał

• Mistrz
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 29, 2012, 07:36:57 pm »
Tu znajdziesz dużo na temat:
http://automobilista.boo.pl/viewtopic.php?t=586
Poczytaj w całych poradach, są różne warianty.

Offline WFM1957

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 29, 2012, 07:37:57 pm »
I OD RAZU NAPISZE ZE PRZEBICIE NUMERÓW NIE WCHODZI W GRE, BO NA KAŻDYM FORUM TO PROPONUJĄ. JEŻELI MIAŁBYM TO ZROBIĆ TO WOLAŁBYM ZOSTAWIĆ GO JAKO EKSPONAT W POKOJU.

Offline rafciojawa

• Starszy Mechanik
  • Awo T
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 29, 2012, 07:38:45 pm »
czasami musisz nabić,bo oryginalne po malowaniu czasami znikają i zawsze możesz wkręcić diagnostę i poprosić o nabicie nowych,ale jeżeli wolisz pojeździć po pokoju niż po drodze,to powodzenia,tylko uważaj na innych użytkowników domu!!heee

Offline Michał

• Mistrz
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 29, 2012, 07:39:36 pm »
Jeżeli masz numer rej. próbuj potwierdzić motocykl w odpowiednim wydziale komunikacji .

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 29, 2012, 07:40:13 pm »
witam z góry powiem, że jestem prawnikiem po egzaminie sędziowskim jak dla mnie to poszedł bym do sądu z wnioskiem o zasiedzenie ruchomości w postaci motocykla podał bym nr ramy silnika i rejestracyjny. Generalnie wymagany termin do zasiedzenia na ruchomość to trzy lata posiadania w dobrej wierze. W ten sposób stał byś się jego legalnym właścicielem Następnie z postanowieniem o zasiedzeniu takiego motocykla poszedł bym do wydziału komunikacji i powiedział że papierów nie ma. Może mają ten motocykl w ewidencji jeżeli nie to ich problem. Podaj więcej szczegółów

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 29, 2012, 07:40:47 pm »
wiem, że post spóźniony ale może komuś się przyda jak sprawę załatwić

Offline marjew

• Mechanik
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 29, 2012, 07:41:33 pm »
Takie porady nigdy nie są spóźnione, na Awo mam papiery i jest zarejestrowany ale mam inne z którymi będę musiał jakoś sforsować rejestracje.

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 29, 2012, 07:42:19 pm »
Generalnie to mało osób (nie prawników) wie o czymś takim jak zasiedzenie ruchomości (np motocykla) opłata od wniosku do sądu 50 zł. A ludzied bawią się w przebijanie numerów i kupowanie kwitów za 1000zł. A pamiętać należy, że takie postanowienie sądu o zasiedzeniu stwierdza własność motocykla.
ps. Ja z kolei przy rejestracji motocykla miałem kwity i umowę ale nie mieli tego motocykla w ewidencji. A ja na to do pani a co mnie to obchodzi, że niszczycie stare dokumenty i nie macie w ewidencji. Ja tu mam wszystkie kwity potwierdzające legalność. Okazało się, że urząd sam sobie może potwierdzić, że wszystko jest ok.

Offline marjew

• Mechanik
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 29, 2012, 07:43:23 pm »
Czyli jak mam udowodnić zasiedzenie, że go nabyłem i posiadam trzy lata? Kupiłem motocykl od spadkobiercy właściciela, ale nie był ujęty w spadku więc nie może nim dysponować. Nadal należy do nieżyjącego właściciela. Mógłbym spisać umowę z czasów kiedy żył, ale dowód rejestracyjny gdzieś przepadł bo było to 25lat temu. Są numery rejestracyjne więc może przejdę się do wydziału komunikacji i sprawdzę czy figuruje tam w archiwach. Od czego najlepiej zacząć?

Offline makowiec

• Mechanik
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 29, 2012, 07:45:08 pm »
A co jeśli posiada się dowód rejestracyjny a nie ma umowy - motocykl (lub części) przeszły przez kilka rąk każdy twierdzi że kupował od poprzednika bez umowy. Właściciel z dowodu mieszka na drugim końcu Polski nie wiadomo czy żyje , czy pamięta że miał taki pojazd ,czy nie podpisał przy sprzedaży umowy a ta przepadła, czy chciałby podpisać teraz umowe - z takim dowodem da się coś teraz zrobić?

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 29, 2012, 07:45:55 pm »
marjew131 na twoim miejscu poszedł bym najpierw do starostwa i zapytał czy mają taki motocykl w ewidencji. Następnie są 2 wyjścia
1. składasz wniosek o zasiedzenie i piszesz w nim, że dziadek darował Ci motocykl jak jeszcze żył, a tą okoliczność potwierdzą spadkobiercy Twojego dziadka (zeznania świadków) np Twój ojciec, matka, czy babcia. Ustal sobie datę kiedy Ci go darował i od tej daty policz 3 lata i wnieś o zasiedzenie z tą datą;
2. Jeżeli spadkobiercy mają postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a motocykl jest w ewidencji na Twojego dziadka to spisujesz umowę darowizny ze spadkobiercami. Idziesz z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadu i umową do wydziału komunikacji.
Osobiście wybrałbym sposób 1. dlatego, że łatwo będzie Ci udowodnić, że traktowałeś ten motocykl jak właściciel między innymi właśnie przez to, ze go wyremontowałeś. A jeszcze jak jakiś spadkobierca przyjdzie do Sądu i potwierdzi (co chyba nie będzie problemem) że dziadek Ci go dał to jesteś w domu pozdrawiam

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 29, 2012, 07:46:23 pm »
co do pytania makowca - moje pytanie z kolei czy masz motocykl czy sam dowód? jeżeli to i to to z wnioskiem o zasiedzenie problem byłby jedynie taki, że jeżeli jest właściciel w dowodzie to sąd pewnie wzywałby go na świadka. Jeżeli już nie żyje to ty musiałbyś przedstawić jakiegoś świadka który potwierdziłby, że posiadasz ów motocykl od trzech lat i władasz nim jak właściciel. Ponadto we wniosku o zasiedzenie chyba też bym napisał aby sąd zobowiązał policje do udzielenia informacji czy taki pojazd o takim nr rej ramy itd jest wpisany w ewidencji pojazdów skradzionych. Jeżeli byłoby takie zaświadczenie i świadek to myśle, że do zasiedzenia droga prosta. Jedyny problem to czy właściciel z dowodu żyje i co powiedział by w sądzie ...
pozdrawiam

Offline makowiec

• Mechanik
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 29, 2012, 07:47:26 pm »
Nie stety znajomemu został się tylko dowód i błotnik -motocykl był cały ale każdy z właścicieli coś sprzedawał i tyle tylko zostało. Błotnik kupiłem a dowód olałem, ale jest - tylko pewnie nic nie wart?

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 29, 2012, 07:48:19 pm »
Dowód rejestracyjny do pojazdu to tak zwana rzecz przynależna rzeczy głównej, która sama nie może być przedmiotem obrotu prawnego. Tzn nie można zasiedzieć dowodu. Jedyne co możesz zrobić z tym dowodem to albo zostawić go na pamiątkę lub (co jest nielegalne) sprzedać, żeby ktoś na ten dowód zarejestrował sobie inny motocykl i przebił numery. pozdrawiam

Offline marsenp

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 29, 2012, 07:49:06 pm »
Kupiłem 2 lata temu awo sporta z szopy od młodego chłopaczka. Twierdził, że jest to sprzęt po wuju ale papierów nie ma, a wuj nie żyje i nie było sprawy spadkowej. Mam moto i tablicę rejestracyjną. Co powinienem zrobić żeby zasiedzieć tego Awo? Sprzęt był typowo wykorzystywany do polnego popie?.nia. Sporo braków i przeróbek ale wszystkie ważne elementy mają zgodne numery (tabliczka = rama+silnik+skrzynia). Było warto, a miał iść do Chin na pióra kulkowe

Offline subversion

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 29, 2012, 07:49:50 pm »
Odnośnie zasiedzenia moto to nie jest to taka piękna sprawa: jakiś rok temu właśnie próbowałem tak jak szopeno proponuje (umowa kupna - sprzedaży z kolegą z datą prawie 5 lat wstecz, kolega nawet na rozprawie się stawił i potwierdził) ale w końcu pani sędzina stwierdziła że nie przyzna prawa własności z cholera wie jakich powodów - aby się dowiedzieć trzeba złożyć podanie o uzasadnienie (czyli + 50zł... albo 80) więc stwierdziłem że trafiając po raz kolejny na czarną materię lepiej dać sobie spokój. Teraz knuję jak zarejestrować moto na tzw unikat ale też widzę że nie będzie lekko. Panie w urzędzie komunikacji nie widzą różnicy pomiędzy pojazdem zabytkowym i unikatowym i życzą sobie w obu przypadkach wciągnięcie do rejestru zabytków a więc mało interesująca opcja. Kodeks ruchu drogowego mówi że można zarejestrować (ponownie) pojazd wyrejestrowany jeśli jest unikatowy (ale trzeba mieć jakiś papier potwierdzający to że był zarejestrowany czyli np. tablica rej. i się zaczyna że znajdują właściciela gdzieś tam, potem pewnie jeszcze jak to się stało że moto jest w moich rękach.... się odechciewa. Na moje oko to tylko jako zabytek można bez większych problemów zarejestrować.
Pozdro

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 29, 2012, 07:50:28 pm »
Subversion nie ma racji wniosek o uzasadnienie jest bezpłatny gdybyś go złożył w przypisanym terminie to wiedziałbyś dlaczego Sąd odmówił stwierdzenie zasiedzenia i wtedy apelacja do Sądu Okręgowego

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 29, 2012, 07:50:44 pm »
A co do trudności w dowodzeniu zasiedzenia to zależy oczywiście od stanu faktycznego. Zatem czym innym będzie kiedy motocykl miał dziadek a zasiaduje wnuczek a czym innym kiedy tak naprawde nie wiadomo od kogo motocykl pochodzi. Poza tym trzeba mieć troche pojęcia jak tego dowodzić bo pamiętać należy, że w postępowaniu cywilnym to na stronie postępowania leży obowiązek dowodzenia Sąd nie działa z urzędu. Dzisiaj wkleje treść artykułu z KC wraz z komentarzem który mówi o zasiedzeniu ruchomości.

Offline awo4250

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 29, 2012, 07:52:15 pm »
Ja też przeszedłem swego czasu mękę pańską z zarejestrowaniem AWO. Miałem co prawda dowód rejestracyjny z adnotacją o "wycofaniu pojazdu z ruchu". Ponoć ta pieczątka mnie uratowała,urzędniczka stwierdziła że nie da się ponownie zarejestrować pojazdu (oprócz ciągnika rolniczego i przyczepy) "wyrejestrowanego" a ten był" wycofany". Następną sprawą było odszukanie w archiwum poprzedniego urzędu, dokumentów właściciela pojazdu. Muszę powiedzieć że sprawę załatwiłem telefonicznie a urzędnik w gminie był bardzo miły i skory do pomocy (do dziś jestem pod wrażeniem, sam przekopał całe archiwum i znalazł co trzeba). Następnie w Wydziale Komunikacji oświadczono mi,że wysyłają papiery do funduszu gwarancyjnego gdyż nie było ciągłości ubezpieczenia. Wykonałem telefon do Warszawy do w/w funduszu i tam kompetentna i miła pani poinformowała mnie że w przypadku motocykla powyżej 30 lat ciągłość ubezpieczenia nie obowiązuje!!!. No i dalej już było z górki!
AWO4250

Offline subversion

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 29, 2012, 07:52:56 pm »
Szopeno, jak bym był w kraju to pewnie bym i wystąpił o uzasadnienie, jednak będąc na drugim końcu Europy trochę ciężko walczyć z biurokracją (a pomagał mi w tym ojciec mieszkający 100km od sądu w którym się odbywała rozprawa, on z resztą powiadomił mnie o tym że uzasadnienie jest płatne, i na tym bazowałem w mojej wypowiedzi.) Odnośnie dochodzenia to jeśli dla sądu nie wystarcza umowa kupna-sprzedaży pomiędzy dwoma osobami (do tego obie stawiają się na rozprawie i potwierdzają jej autentyczność), a umowa jest zawarta odpowiednio wcześniej (4lata) to ja jako laik prawny nie wiem jaki inny może być "stan faktyczny" który dla sądu jest jasny.Na moje "chłopskie" myślenie to idąc z taką umową stwierdzenie własności powinno być niejako z automatu ponieważ sama umowa czynić mnie powinna właścicielem... jednak może i się mylę.
Pozdo for all

Offline szopeno69

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 29, 2012, 07:54:00 pm »
Zgodzę się z subversionem, że jeżeli chodzi o motocykle zabytkowe to sprawy winny być traktowane z przymróżeniem oka i ułatwione. Gdyby jednak wszystko odbywało się z automatu to byłby raj dla złodziei. Też trzeba pamiętać, że czym innym jest zasiedzenie a czym innym nabycie w dobrej wierze od osoby nieuprawnionej art 169 kc. Dlatego, Tobie mogło nie udać się z zasiedzeniem.

Offline marky11

• Nowicjusz
  • *
  • AWO TURIST 1956
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 21, 2013, 11:22:00 am »
Z zasiedzeniem nie jest cale takie proste. Miałem awoka bez papierów, sądownie uzyskałem uznanie własności i teoretycznie mając dokument potwierdzający własność mogłem iść do wydziału komunikacji... Niestety nie... Oprócz tego potrzebne jest wykreślenie z ewidencji-nie mogą być zarejestrowane dwa motocykle a tak mogło być, konieczne jest skreślenie z ewidencji. Udało mi się uzyskać starą polise oc i miałem nr rejestracyjne wiec mogłem dopiero wtedy rejestrować.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2013, 12:43:40 pm wysłana przez przemo_16 »