Wrzesień 25, 2018, 01:13:46 am

Autor Wątek: Dorabianie części gumowych.  (Przeczytany 1571 razy)

Offline rafciojawa

• Starszy Mechanik
  • Awo T
Dorabianie części gumowych.
« dnia: Maj 03, 2013, 01:10:25 pm »
Czy mamy może gdzieś jakiś warsztat, który dorabia-wytacza części gumowe(tulejki,odboje i inne pierdoły)?
Jeżeli uważasz,że jedziesz za wolno;zwolnij.:)

Offline janel

• Nowicjusz
  • *
Odp: Dorabianie części gumowych.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2013, 06:30:10 pm »
Zależy od skomplikowania elementu ale można próbować samemu toczyć gumę ja tak sobie dorabiałem podkładki (uszczelki) kielichów przedniego zawieszenia do Sporta. Było to co prawda dawno ale wtedy nie bardzo mogłem je zdobyć a miałem tylko jedną sztukę mocno sfatygowana. Sposób był prosty w uchwyt tokarki klocek drewna obrobiony na walec do niego po splanowaniu na wkręty gumę (taką twardszą miałem nie pamiętam z czego to było) i nóż ze stali szybkotnącej (trzeba popróbować z ostrzeniem) i toczysz później papierek ścierny. Mi się udało ale zaznaczam że te gumy nie były skomplikowane a teraz to można je bez problemu kupić.

Offline makowiec

• Mechanik
  • **
Odp: Dorabianie części gumowych.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2013, 10:05:14 pm »
Guma toczy się w miarę dobrze jeśli jest twarda - im bardziej miękka tym gorzej. Zależy jakie elementy trzeba wykonać - jeśli jest to coś w rodzaju "podkładki" pod szklankę dużo lepsze efekty można uzyskać przez wycinanie a nie toczenie  nożem którego koniec jest zbliżony do noża kuchennego. Dawniej takim sposobem wycinałem nawet paski do magnetofonów (wtedy był to towar deficytowy  ;) ) przekrój poprzeczny takiego paska to kwadrat 1 X1 mm i z dobrej gumy dało się to wyciąć.
Jeśli pamiętacie dawniejsze słoiki ze szklaną pokrywką zamykaną na sprężynkę to gumki uszczelniające do tych słoików (te z takimi dwoma "uszami" też były wycinane takim sposobem z "gumowej rury" która wcześniej była zwulkanizowana w odpowiedniej formie.
Oczywiście nie wszystkie elementy da się tym sposobem wykonać , o ile wycinanie w poprzek (coś w rodzaju podkładki) da się wykonać do dosyć dużych średnic i powierzchni to wycinanie wzdłuż (tulejek ) już jest ograniczone.