Marca 28, 2024, 11:39:53 am

Autor Wątek: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)  (Przeczytany 2536 razy)

Offline Damcio

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Karma: +0/-0
Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« dnia: Stycznia 24, 2018, 12:11:36 am »
Część mam na imię Damian i przedmiotem mojego zainteresowania są motocykle polskie, zwłaszcza Junaki. Posiadam kilkanaście Junaków, wszystkie modele z lat 1957-1964, wózki boczne oraz inne motocykle, SHL M04, M05, M06, WFMki, Komar, WSKi, M72 itd. Kilka lat temu posiadałem krótko niekompletne AWO Sport z 1957r, ale wymieniłem je na części do Junaka. Na temat AWO moja wiedza jest bardzo skromna, a w zasadzie jedynie "wzrokowa". Zawsze podobał mi się AWO 425T, może kiedyś... Zapytacie, co robię na tym forum skoro nie mam AWO? Otóż, jak pewnie większość z Was wie, jest kilka elementów łączących Junaka i AWO, tak myślę o elektryce.. i nie jest to prądnica ;) (chociaż pierwsza seria miała prądnice IKA) Przejdę do sedna. Tematem, który mnie ciekawi są rodzaje przednich lamp, stacyjek oraz elementów optycznych występujących w motocyklach AWO. Junaki M07 miały lampy i iskrowniki zapożyczone z AWO. Pierwsza seria M07 miała lampy z jedną kontrolką z prawej strony, druga seria M07 miała lampy z dwoma kontrolkami po prawej i gniazdem bezpiecznika z lewej strony, trzecia seria M07 posiadała lampy z kontrolkami po obu stronach. Siedząc w AWOkach, zapewne znacie chronologie tych lamp. Czy może ktoś mi zobrazować (mile widziane zdjęcia) jaka jest chronologia przednich lamp i elementów optycznych występujących w motocyklach AWO w latach jego produkcji? Fajnie, jak wiadomy by był też miesiąc w którym te lampy występowały. Przykładowo to jest link do dwóch moich Junaków M07, jeden jest z 08.1957r (lampa z gniazdem bezpiecznika), drugi z 10.1958r (typowa lampa z kontrolkami po bokach). Obie lampy mają sygnature na ramce "FER":
https://www.dropbox.com/sh/fciiewqxw04s3yr/AABAN5jViMKdJwyl3024kwv5a?dl=0
Ciekawią mnie następujące rzeczy:
1) chronologia lamp oraz elementów optycznych. Np od tego (miesiąca) roku była taka skorupa lampy+takie szkło itd
2) Sygnatura "FER" na ramce. Czy wszystkie ramki posiadały tą sygnaturę? Obecnie widzę, że są w sprzedaży ramki bez sygnatury "FER" oraz wersja "LUX" z sygnaturą, kiedy to występowało? Są też dwa rodzaje mocowania ramek od dołu lampy (z uchem i bez).
3) Elementy optyczne - rodzaje szkieł przednich, i ich występowanie w przyrodzie. Były bez sygnatury (same paski) - lustro lampy z dwoma otworami (osobny dla postoju), z sygnaturą IKA - lustro z jednym otworem, bez sygnatury w kształcie "V" - lustro z jednym otworem itd.
4) Sygnatura "FER" i "IKA"..kiedy, w jakich miesiącach/latach, które były wcześniejsze itd.
5) rodzaje i chronologia występowania sygnałów dźwiękowych w AWO. Czy był tylko jeden model sygnału?
Temat jest dla mnie ciekawy i chętnie pogłębię wiedze :) Z góry dziękuję za pomoc i jeżeli temat powinien być w innym dziale proszę o przeniesienie.

Offline PanKamil

  • Starszy Mechanik
  • ***
  • Wiadomości: 892
  • Karma: +5/-1
  • Starszy Teoretyk
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 24, 2018, 05:15:08 am »
Witam na Forum.
Wolniej to można już tylko stać !!!

Offline sona46

  • Mistrz
  • ****
  • Wiadomości: 2954
  • Karma: +4/-3
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 24, 2018, 06:15:47 am »
Powitać tak pozytywnie zakręconego ;),no przy takiej polskiej armii to chociaż z jednego Niemca byś postawił pod ścianą,dla równowagi :) 

Offline LukS

  • Moderator
  • Mogę sam zbudować AWO
  • *****
  • Wiadomości: 3985
  • Karma: +4/-2
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 24, 2018, 11:27:52 am »
Cześć. Powitać.

habayusa

  • Gość
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 24, 2018, 02:34:11 pm »
Witam .

Offline jawol

  • Mechanik
  • **
  • Wiadomości: 445
  • Karma: +0/-0
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 24, 2018, 03:59:11 pm »
Cześć !  :D
Nadszedł czas by realizować swoje marzenia :)

Offline Michal

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 145
  • Karma: +1/-1
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 07, 2018, 10:09:15 pm »
Witam.

Offline hckosmo

  • Administrator
  • Mistrz
  • *****
  • Wiadomości: 2367
  • Karma: +4/-2
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 28, 2018, 09:54:41 am »
Witaj

podzieliłem twój wątek, tak aby całość była w odpowiednim miejscu.
Panie co to? To IŻ?

No Tam ten miał zmieniacz biegów przy baku, ten jakoś wybrakowany, czy pan przerobił?

Offline killer-rafal

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Karma: +0/-0
Odp: Witam i o lampy przednie AWO pytam ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 01, 2018, 10:07:46 am »
witaj