Kwiecień 16, 2021, 01:45:26 am

Autor Wątek: Litwa i Łotwa - Slow Ride & Chillout - 2020  (Przeczytany 9630 razy)

Offline LukS

• Moderator
  • Mogę sam zbudować AWO
Odp: Litwa i Łotwa - Slow Ride & Chillout - 2020
« Odpowiedź #240 dnia: Grudzień 03, 2020, 08:12:05 am »
Dzień 9 - poniedziałek 27 lipca - trasa do rozstania w Wąwolnicy
https://goo.gl/maps/oa798HZKWVPBPp7M7

I moja z Wąwolnicy do Staszowa
https://goo.gl/maps/C2ZegKkEvkMJbd8A8

UFFFFFFFF !
Właściwie to koniec tej mocno przydługiej opowieści, która miejscami dokładnie już mogła znużyć niejednego.
Bo kto z nas ogląda w TV seriale tasiemce ?  ::)
Jednak może przez ten okres trwania relacji był nieco większy ruch na forum, więcej otworzeń strony i wejść.
I o to głównie chodziło.

Czekam(y) jeszcze na kilka słów od Piotra i Krzyśka z ich trasy od rozstania do domu oraz malutkie podsumowanie.
Mnie się już pisać nie chce.  8)
Panowie?

Offline LukS

• Moderator
  • Mogę sam zbudować AWO
« Odpowiedź #241 dnia: Grudzień 03, 2020, 11:46:33 am »
Od Krzyśka:

Stacja paliw w Annopolu.Ostatni wspólny przystanek z LukSem.
Tankujemy motocykle i każdy rusza w swoją stronę. Dalsza jazda bez nawigatora :)
Zostało nam do domu około 100km. Dojeżdżamy do pierwszego skrzyżowania, intuicyjnie kierujemy się na Stalową Wolę.
Dojeżdżamy do Zaleszan, zatrzymujemy się za skrzyżowaniem i upewniamy się czy dobrze jedziemy sprawdzając w telefonie.
Tak nie jest źle, troszkę inaczej niż wstępnie zaplanowaliśmy ale raczej spokojniejsza droga.Stąd już dalsza jazda na pamięć.
W domu wita nas już zmrok. Koniec  :).

https://goo.gl/maps/BA61pbZfMuPHx8Z67

Pozdrawiamy wszystkich Awomaniaków ze zlotu i dziękujemy za wspólnie przejechane kilometry i wspólnie spędzony czas.
Łukaszowi, Piotrkowi i mojemu bratu (dop: również Łukaszowi) za Wyprawę i Przygodę.
Dziękuję też Katalinie za to, że nie pojechał w niedzielę  ;) przez co zrobiło się miejsce dla nas.
Jasiowi za pożyczenie pieniędzy na wyprawę.
Szkoda, że dla niego zabrakło możliwości  ;). Nic straconego bo nowy sezon już tuż tuż :D
Również Nowy Rok, tak więc życzę już wszystkim dużo motocyklowych przygód w 2021 roku!!!

Krzysiek "rdzewiak"

« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2020, 12:18:36 pm wysłana przez LukS »

Offline Marek Krupa

• Starszy Mechanik
« Odpowiedź #242 dnia: Grudzień 04, 2020, 09:24:47 pm »
Gratki dla uczestników wyprawy. Ja też byłem na Litwie i wróciłem z bolącym sersem wywołanym eliminacją Polaków. Przykłady:
1. Zmiana nazwy uniwersytetu Adama Mickiewicza na Mickievicjusa.
2. Beacie Tyszkiewicz odpowiedziano, że może ubiegać się o zwrot majątków, ale wcześniej musi zrezygnować z polskiego obywatelstwa.
3 Biskup wileński Baczkis prawdopodobnie w celu rozwalenia polskiej wspólnoty uznał( kwiecień 2004r.), że przeniesie szczególny obraz Jezusa Miłosiernego z kościoła Świętego Ducha do kościoła Świętej Trójcy, gdzie wcześniej  za CCCP był magazyn zbożowy , a za ścianą panienki w klubie tańczyły na rurze. Polacy nie chcieli zaakceptować przenosin obrazu. Poprosili o pomoc Jana Pawła II, który niestety nie stanął po ich  stronie. Byłem tam w czasie, kiedy nasi rodacy 24/24 pilnowali obrazu blokując decyzją biskupa Baczkisa. Niestety ostatecznie biskup postawił na swoim.
4 W Solecznikach najbardziej polskim miasteczku, gdzie Mickiewicz spotykał się na plebani z Wereszczakówną, stojący tam pomnik wielkiego mistrza jest kpiną jego wielkości. Chyba o godz. 3 w nocy pod tym pomnikiem zaczepiła mnie babinka prosząc po polsku "daj na chleb". Polska szkoła dostawała na ucznia rocznie 200zł.,  a istniejąca obok litewska opływała w luksusach.
Nie mogę zrozumieć, że podobne zjawiska dzieją się obecnie pod szyldem UE. Co w tej, ale i białoruskiej, czy ukraińskiej sprawie Polaków robią nasze kolejne MSZ. Wybaczcie na to wszystko ja mam za słabe serce.

Offline kylomotor

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #243 dnia: Grudzień 05, 2020, 06:16:26 pm »
...niestety, po Polskiej stronie granicy nazwy miejscowości w dwóch językach, po Litewskiej kilka lat wstecz, już po wejściu do UE, zakazali, wymazali Polskie nazwy miejscowości, zakazali pisowni Polskich imion, nazwisk w oryginalnej pisowni, zmieniając pisownię na Litewską...

Offline skrzydlaty

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #244 dnia: Grudzień 06, 2020, 11:58:16 pm »
Panowie: Marek i kylomotor - przecież ogólna sytuacja geopolityczna polega na dzieleniu i atomizowaniu zbiorowości przez, aktualnie rządzący w UE
 i nie tylko, bo boją się zjednoczenia Słowian i robią wszystko, żeby nas poróźnić - ale to nie miejsce na tego typu analizy.

Litwa - piękna kraina, mało znana i ciekawa do spenetrowania.
Na pewno kraj mocno uciemiężony w okresie CCCP, co widać w infrastrukturze.
Ciekawe jest w ichniejszej organizacji przestrzennej, że przy głównych szlakach nie ma miejscowości.
TZn. aby odwiedzić przydrożne miejscowości trzeba zjechać w bok.

Chcąc zobaczyć Litwę naprawdę, należałoby znaleźć sobie bazę i na zasadzie rajdu gwiaździstego/okrężnego
zwiedzać wszystko do okoła w promieniu 50-70 km od bazy. Odpadałoby codzienne źmudne pakowanie,
jazda objuczonym motocyklem i ponowne rozkładanie obozowiska.

Tereny na jazdę motocyklem są super. Na pewno motocyklem klasycznym/zabytkowym, ale nowszym o zawieszeniu wahaczowym
 lub lekkim enduro-turystykiem (klasy transalp, XT. bmw F650-800).

Offline LukS

• Moderator
  • Mogę sam zbudować AWO
« Odpowiedź #245 dnia: Grudzień 10, 2020, 07:53:52 am »
Dodam do słów Skrzydlatego

Wybór padł na Litwę i kawałek Łotwy ze względów tego, że Awo-zlot był na suwalszczyźnie i z powodu pandemii.
Litwa, Łotwa i Estonia miały bardzo niski wskaźnik zakażeń covid-owych wobec "oficjalnych" danych z Białorusi.
Bo pierwotne założenia to był wyjazd na Białoruś. Tam też niekoniecznie przepadają za Polakami acz w inny sposób ale rodaków jak wiemy i tam jest sporo.
Wybór obszaru Litwy również nie był przypadkowy bo miał na celu szukanie, odwiedzanie i nawiązanie kontaktów z autochtonami
pochodzenia polskiego czy z nim się identyfikujących co się w jakimś stopniu udało.
Kontakt z Litwinami też był  i choć mniejszy to jakoś nie odczuliśmy niestosownego nastawienia do nas.
Kontakt z rodakami na prowincji bardzo miły i satysfakcjonujący aczkolwiek nie rozprawialiśmy za dużo o tym jak im się żyje.
Tam gdzie społeczności polskie są znaczne np. w Ejszyszkach jakoś sobie radzą.
Jesteśmy w jednej europejskiej wspólnocie więc kontakt jest niemal nieograniczony (choć teraz w pandemii był ograniczony) i swobodny.
Nie ma izolacji jak w czasach komunizmu, nie ma wiz a i ludzi mających oczy i uszy na obcych jak w Sojuzie.
Myślę, że skoro aktualna i poprzednie władze ciemiężyły czy utrudniały życie mniejszości polskiej to tym bardziej jest po co tam jeździć.
Poprzez kontakt oni i my nabieramy świadomości bezpośredniej. Jakiejś formy wsparcia w odczuciu przynależności narodowej i nie bycia zapomnianym na uboczu.
Przykład pani spod Tylży.
Życie idzie też wąskimi ścieżkami a nie tylko szerokimi autostradami. Mam na myśli stosunki ludzkie na szczeblach najniższych "versus" instytucji, władzy, rządów, państwa.

A kiedy początkiem lipca Białoruś zniosła ograniczenia wjazdu to za kilka tygodni pojechał  tam z naszej Ś.N.G.M. kolega Bartek K. aczkolwiek sam
i na nowszym moto choć miały być nas dwie grupy  :-\ Jeszcze w lipcu rozmawiałem z nim w sprawie zmiany planów ale byłem już po słowie z Piotrem i Adamem.
Bartek był zdaje się około 10-ciu dni i wrócił akurat przed "wyborami" prezydenckimi. Miał sporo ciekawych doświadczeń i spotkań również z rodakami.
Rozmawiałem z nim chwilę podczas drugiego dnia wojaży i namówiłem na pojechanie do miejscowości Łyntupy ( zatem byliśmy od siebie 9km i około tygodnia czasu ;) ),
którą wzmiankowałem w relacji.  Był i zrobił dobrą robotę pod kolegę Tomka S. Ale to zupełnie inna opowieść....
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2020, 07:26:05 am wysłana przez LukS »

Offline LukS

• Moderator
  • Mogę sam zbudować AWO
« Odpowiedź #246 dnia: Grudzień 27, 2020, 07:09:43 am »
...niestety, po Polskiej stronie granicy nazwy miejscowości w dwóch językach, po Litewskiej kilka lat wstecz, już po wejściu do UE, zakazali, wymazali Polskie nazwy miejscowości, zakazali pisowni Polskich imion, nazwisk w oryginalnej pisowni, zmieniając pisownię na Litewską...
Mały krok ku lepszemu dla mniejszości polskiej?
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polka-ministrem-sprawiedliwosci-na-litwie-wiele-zawdzieczam-swojej-narodowosci/dymx4nc,79cfc278

Offline kylomotor

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #247 dnia: Grudzień 27, 2020, 09:53:31 pm »
Zawsze warto mieć nadzieję na pozytywne zmiany, oby!

Offline LukS

• Moderator
  • Mogę sam zbudować AWO