Listopad 19, 2018, 11:00:16 pm

Autor Wątek: Zakładanie opon  (Przeczytany 1416 razy)

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
Zakładanie opon
« dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:14:12 pm »
Nic odkrywczego a jedynie może zapomnianego.
Stary sposób na założenie opon - oczywiście w miarę nowych i miękkich - tak, żeby nie uszkodzić (odświeżonej) warstwy lakieru na obręczach.
Całość operacji najlepiej przeprowadzać na nierysującym podłożu np. dywanie, wykładzinie i (płaskiej) podłodze.
W wiadomych miejscach smarujemy oponę np. szarym suchym mydłem. Obręcz też można.
Pierwsze przełożenie opony przez rant nie sprawia zwykle kłopotu. Wkładamy dętkę i kiedy mamy już ją całą w oponie zaczyna się robota na siłowanie i cierpliwość.
Tu stosujemy gołe stopy i ugniatanie oraz naciąganie rękami.
Najgorzej oczywiście jest na końcu kiedy opona nie poddaje się i nie chce nasunąć na obręcz. Ale w/w cierpliwość i siłowe ugniatanie piętami poskutkuje.
Sprawdzone przez kolegę, który "sprzedał" mi ten patent i oczywiście przeze mnie. Oponki założone bez uszczerbku na lakierze!

Offline borys

• Nowicjusz
  • *
Odp: Zakładanie opon
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:15:04 pm »
A co zrobic, jesli opona mimo posmarowania nie chce calkowicie "wyskoczyc na rant" przy pompowaniu? Stosowalem obijanie na półflaku, pompowanie na kamien i inne takie i jedno kolo mam ciagle jajowate - opona nie chce wyskoczyc...

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:17:54 pm »
Jak wiekowa jest ta opona i jaki producent/kraj?
Czy była i jeśli tak to na czym była założona do tej pory?
Czy była jeżdżona czy stała?

Offline Cykor

• Mistrz
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:18:54 pm »
Ja stosowałem pastę do montażu opon, po mocniejszym napompowaniu nie miała prawa nie ułożyc się.Małą ilośc specyfiku można dostac w zakładzie wulkanizacyjnym.

Offline borys

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:20:08 pm »
Opona ma kilka lat, kupilem ja nowiutka, byla zalozona na feldze i przez pare lat tak sobie stala. Problem w tym, ze byl jakis czas (sam nie wiem ile, nie dane mi bylo tego kontrolowac), ze motocykl stal na tej oponie na flaku... Nie wiem czy to ma jakies znaczenie, czy nie. Opony zakladal kiedys moj ojciec, wydaje mi sie, ze nie przylozyl sie do tego 
Przednia opona tez nie wyskoczyla, ale po spuszczeniu powietrza i dokladnym przesmarowaniu mydlem oraz napompowaniu na kamien wskoczyla na swoje miejsce. Tylna niestety nie bardzo ma na to ochote..

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:21:09 pm »
Czyli stała na flaku... i przez to może będzie trudno z nią coś osiągnąć.
Mniemam, że nasmarowalaś ją porządnie i nie porzałowaleś ciśnienia. Tak jak napisał Cykor - napompować trzeba dobrze ponad ciśnienie użytkowe.
Jak to nie poskutkowało to popytaj w wulkanizacji, może coś doradzą.
Na gumę ma wpływ wiele czynników ale w tym przypadku może pomóc temperatura i być może kwas stearynowy. Wyczytałem , że zmiękcza gumę ale ja go nigdy nie stosowałem więc nie mam pojęcia jak się z tym obchodzić i jaki to ma dokładnie wpływ...

Offline borys

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:22:06 pm »
Cholercia, mam wulkanizatora pod domem... Gdzie ja mam glowe, czlowiek chcialby wszystko sam zrobic 
Ide po flaszke i gonie z kolem do sasiada 
Dzieki za rady, pozdrawiam!

Offline jarek13

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:25:02 pm »
Okazuje się, ze najlepsze są najprostsze sposoby. To się zawsze sprawdza.

Offline robert_kow

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2012, 06:27:32 pm »
col@Borys, ale najpierw zróbcie temat z opona, bo jak wcześniej polegnie kilka flaszek to nie wiadomo, co wyjdzie na końcu  :