Marca 28, 2024, 10:05:52 am

Autor Wątek: Zestawienie cześci orginalnych  (Przeczytany 9171 razy)

Offline hckosmo

  • Administrator
  • Mistrz
  • *****
  • Wiadomości: 2367
  • Karma: +4/-2
Zestawienie cześci orginalnych
« dnia: Lutego 28, 2012, 12:37:22 pm »
Remontując swoje motorki często niejedna osoba ma wątpliwości o oryginalności części.
Chciałbym aby w tym wątku powstała mała baza danych pokazująca zdjęcie części z charakterystycznymi danymi: Lata w których była montowana, Model itp.

Chodzi tu głownie o detale jak Sygnał dźwiękowy, kranik, manetki, osłona stacyjki, gaźnik, Filtr powietrza, iskrownik, Elementy oświetlenia, elementy silnika itp.


Więc gorąca proźba do osób posiadająca wiedzę oraz zdjęcia o zamieszczanie.

W przyszłości być może zamieszczę osobny dział poświęcony identyfikacji oryginalnych części. Wszystko zależy od dynamiki rozwinięcia tego wątku
_________________
Nie ma Boga jest MOTÓR
Panie co to? To IŻ?

No Tam ten miał zmieniacz biegów przy baku, ten jakoś wybrakowany, czy pan przerobił?

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 28, 2012, 12:38:06 pm »
zatem ja mam pytanie odnośnie oryginalności (bądź nie) poniższych kluczyków, być może w sportach były inne niż w touristach?
zdjęcia z allegro!

1). Czarny



2). Bordowy




Offline hckosmo

  • Administrator
  • Mistrz
  • *****
  • Wiadomości: 2367
  • Karma: +4/-2
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 28, 2012, 12:39:00 pm »
Często myloną rzeczą jest kranik paliwa. Z początku sam o tym nie wiedziałem, lecz o oryginalności uświadomił mnie Długi.

Oto zdjęcia kranika ( ściągnięte z allegro ) nie jestem pewien co do sygnatury, widziałem identyczne kraniki bez sygnatury.
Jeśli się mylę proszę poprawcie mnie.

kilka orientacyjnych wymiarów:

Średnica odstojnika: 33[mm]
Wysokość osłony odstojnika ( samej obudowy z tworzywa ) : 39[mm]







Panie co to? To IŻ?

No Tam ten miał zmieniacz biegów przy baku, ten jakoś wybrakowany, czy pan przerobił?

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 28, 2012, 12:39:53 pm »
Zapewne oryginalny kranik do Awo Tourista- poniżej kilka zdjęć jakich zrobiłem- po zakupie- :











Napisy na kraniku:




[/img]

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 28, 2012, 12:40:40 pm »
Przełącznik Świateł:






Offline Donald

  • Mechanik
  • **
  • Wiadomości: 308
  • Karma: +1/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 28, 2012, 12:43:55 pm »
Niezłe zdjęcia, światło, ujęcie - wszystko dobrze widoczne!
W przełączniku świateł, w oryginale, obok dźwigni świateł był nit, a nie śrubka. Ktoś już grzebał w tym przełączniku  :(               
_________________
Donald

Offline taiszio

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 28, 2012, 12:44:56 pm »
był nit ale był on oryginalnie pochromowany wiec ktoś go chyba przygotowuje do tego dlatego odnitował ten przycisk :)
_________________
http://awo.prv.pl

Offline auc

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Karma: +1/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 28, 2012, 12:45:37 pm »
Niestety do chromowania trzeba roznitować. Ja swój znitowałem nitem aluminiowym 2,5mm (o ile dobrze pamietam) ale zeby łepek nita po całym zabiegu był w chromie to trudne. Trzeba by pochromować nita przed nitowaniem a potem zanitować tak aby łepek pozostał na zewnątrz więc nitowac trzebaby w środku wyłacznika - bez jakiegoś specjalistycznego narzedzia, ciężko. Ale nic nie jest niemozliwe...
_________________
red tank

Offline LukS

  • Moderator
  • Mogę sam zbudować AWO
  • *****
  • Wiadomości: 3985
  • Karma: +4/-2
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 28, 2012, 12:46:16 pm »
Są nity nierdzewne jak komuś taki nie przeszkadza.

Offline auc

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 63
  • Karma: +1/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 28, 2012, 12:46:58 pm »
... z innej beczki.
Na kierownicy w miejscu gdzie wychodzi linka gazu powinna być nakladka maskująca; czy ktoś z koleżeństawa ma oryginał, może jakieś zdjęcia, a może gdzie coś takiego można dostać? 

Piotrek
_________________
red tank

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 28, 2012, 12:47:48 pm »
Zdjęcia elementów gumowych Awo Simson Tourist- współczesne wyroby:

1). Guma- podnóżki kierowcy



2). Guma- podnóżki pasażera



3). Guma- zmieniacz biegów



4). Guma- kopnik (starter) silnika


Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 28, 2012, 12:48:17 pm »
Skrzynka na akumulator- niemiecki współczesny wyrób:










Offline Cykor

  • Mistrz
  • ****
  • Wiadomości: 1179
  • Karma: +7/-5
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 28, 2012, 12:49:17 pm »
Paweł zdjęcia robisz zajebiste.

Offline Donald

  • Mechanik
  • **
  • Wiadomości: 308
  • Karma: +1/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 28, 2012, 12:50:47 pm »
Właśnie! Świetne zdjęcia. Korzystasz z jakiegos filtru? Teleobiektywu?
_________________
Donald

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 28, 2012, 12:52:11 pm »
Co jest ważne w skrócie:

- silne źródło światła- lampa błyskowa, najlepiej 2... albo i więcej:)
- trochę białych kartek, lusterko, folia aluminiowa, blenda odbijająca światło
- coś co rozprasza- cienka firanka, zasłona z kabiny prysznicowej, deska plastikowa półprzezroczysta biała do krajania (swego czasu były w ikei)
- dobry obiektyw, jeżeli chcemy zrobić zdjęcie z bliska to najlepiej "makro", albo pierścienie pośrednie- aby móc się przybliżyć do obiektu fotografowanego

- można zastosować namiot bezcieniowy- tj. sześcian o białych bokach z warstw płótna, jedna ścianka jest odpinana, średnia długość boku to ok. 50cm- tak jest najprościej- bo przedmiot wkładamy do środka- lampę od góry- 2 po bokach pod kątem 45 st. i jedną od tył, wyzwalamy bezprzewodowo- i jest najprościej, ale większa frajda pobawić się w odbicia, odbłyski kąty i moce światła w poszczególnych kierunkach- więcej można się nauczyć, wtedy widać gdzie są cienie-i tam trzeba dołożyć więcej światła- no i ustawianie trwa- do każdego przedmiotu są inne ustawienia, każdy przedmiot ma inne kształty, inny kolor i inna powierzchnie. Nie jest łatwo robić przedmioty powleczone chromem, lub szklane- ale też idzie wykonać.

Osobiście w większości zdjęć jest na drodze eksperymentalnej, dopasowuje warunki do przedmiotu jaki fotografuje, mało kiedy używam namiotu bezcieniowego- wole domowe przedmioty:)

1). Przykładowo dla obiektywu zwykłego przyjmimy 50 mm, najkrócej można fotografowac obiekt z odległości ok. 45 cm, forografując przykładowo zegarek- w kadrze- maksymalne zbliżenie mogę uzyskać z odległości 45 cm- i na kliszy bądź matrycy otrzymuje obraz zegarka z paskiem i jeszcze dużo wolnego miejsca.

2). Forografując z obiektywem makro, ja korzystałem z 105 mm- tu można fotografować z odległości kilkunastu centymetrów, wykorzystując 2 cechy, że większą ogniskową- a więc obraz nam przybliża, i konstrukcję makro- możemy się naprawdę blisko przybliżyć, tu jest przykładowe zdjęcie wnętrza zegarka:



3). Pierścienie pośrednie- zakładając pomiędzy aparatem a obiektywem- uzyskujemy możemy zbliżyć się do obiektu na kilka centymetrów, i "wydobyć" z przedmiotu szczegóły które gołym okiem raczej nie dostrzegamy- oko też ma swoja odległość, później są lupy:)...
i jeszcze bliżej:




4). dokładać pierścienie pośrenie tylko...., i wszystko się sumuje, i przybliża, głębia ostrości spada maksymalnie, potrzebujemy największe przesłony w obiektywie, statyw, dłuższy czas naświetlania- i tak wszystko się zmienia- niestety na gorsze...

Zdjęcia sa na szybko- także jakość światła, jest jaka jest- bez komentarza:)

Offline Donald

  • Mechanik
  • **
  • Wiadomości: 308
  • Karma: +1/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 28, 2012, 12:55:45 pm »
Dzięki za tutorial. To ja już chyba nigdy nie umieszczę moich zdjęć! Dysponuję zwykłym kieszonkowym aparatem, bez możliwości stosowania pierścieni, a tryb makro trochę kuleje. Poza tym liczą się jednak umiejętności! Po prostu, proszę, zamieszczaj więcej zdjęć na forum ku ogólnej przyjemności oglądania.
_________________
Donald

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 28, 2012, 12:57:02 pm »
Donaldzie- umieszczaj każde swoje zdjęcia, jakie zrobisz! Mówisz, że liczą się umiejętności- pewnie i tak- ale przy moich umiejętnościach zniechęciło by mnie abym cokolwiek zrobił przy Awo jakie kupiłem, ale przy pomocy ludzi z forum- szczególne podziękowania dla Roberta ?Cykora? za całokształt- naprawdę ciężko opisać!, i innych ludzi z jakimi mam kontakt (są bardzo przychylni i pomocni)- wyprowadzę motocykl z tarapatów, ze stanu jakiego kupiłem. Zdjęcia będę umieszczał, dla celów informacyjnych.
Piszesz, że masz kieszonkowy aparat- i bardzo dobrze- skombinuj arsenał świateł jak pisałem, i zrobisz dobre zdjęcia tego co chcesz- bo aparat kieszonkowy- ma mniejsza matrycę, inaczej się liczy ogniskową, a głębia ostrości jest bardzo duża- co przy zdjęciach detali- jest jednym z ważniejszych elementów- poeksperymentuj a się przekonasz, że masz dobry aparat.
_________________
.::Motörhead::.

Offline hckosmo

  • Administrator
  • Mistrz
  • *****
  • Wiadomości: 2367
  • Karma: +4/-2
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 28, 2012, 12:58:22 pm »
a co to jest makro? to jakiś popychacz czy cuś? hehe Dla mnie czorna magia

ale miło się patrzy
_________________
Nie ma Boga jest MOTÓR
Panie co to? To IŻ?

No Tam ten miał zmieniacz biegów przy baku, ten jakoś wybrakowany, czy pan przerobił?

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 28, 2012, 01:03:22 pm »
Ktoś to ładnie zebrał do kupy:

http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady.php?p=1

W skrócie, makro to podejście do fotografii małych elementów- czesto nie zauważalnych gołym okiem na bardzo bliskie odległości- naprawdę ciekawy świat kolorów, wzorów itp...
_________________
.::Motörhead::.

Offline makowiec

  • Mechanik
  • **
  • Wiadomości: 479
  • Karma: +2/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 28, 2012, 01:04:23 pm »
Teraz to wygoda - pstryk i już widać co wyszło. Dawniej jak bawiłem się w Macro to nie było takie proste. Wprawdzie miałem dorobiony "miech" i mogłem płynnie regulować ogniskową ale na początku robiłem to Zenitem E ktory nie miał jeszcze pomiaru światła przez obiektyw - dopiero potem był Zenit 12 XP z pomiarem TTL ale już nie było chęci. Na zdjęcie czekało się tygodniami bo szkoda było wypstrykać całą klisze na raz (problemy z zakupem następnej - marzeniem było ORWO  :)  ).
Przesiadywanie godzinami w ciemni a efekt nieraz mizerny. Gdy w sklepie brakowało odczynników załatwiało się je w szpitalu z "rentgena" a wtedy to już naprawde była loteria co wyjdzie ze zdjęć  :) .

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 28, 2012, 01:06:53 pm »
Dawniej fotografia była o wiele trudniejsza i mniej dostępna- wiele współczesnych fotografów zaczynało od analoga, wielu pracuje nadal na kliszy. Ale jakość współczesnych matryc jak na razie jest w tyle za właściwościami kliszy:)
_________________
.::Motörhead::.

Offline makowiec

  • Mechanik
  • **
  • Wiadomości: 479
  • Karma: +2/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 28, 2012, 01:08:38 pm »
No nie było łatwo. Z opowiadań wiem że pierwszy powiększalnik u Dziadka z powodu braku prądu był na światło dzienne - odsuwało sie specjalną przesłone na określony czas i naświetlało papier ::)  .
A teraz niektórzy jeszcze narzekają na parametry aparatów  :)  .
Ale troche odbiegliśmy od tematu - sorki.

Offline Iluminator

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Karma: +0/-0
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 28, 2012, 01:09:45 pm »
obecnie nie wyobrażam sobie pracy bez światłomierza wbudowanego czy też zewnętrznego...
obcowanie z procesem tradycyjnej analogowej fotografii- musiało być piekne:)
_________________
.::Motörhead::.

Offline Konrad

  • Moderator
  • Starszy Mechanik
  • *
  • Wiadomości: 661
  • Karma: +0/-1
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 28, 2012, 01:10:49 pm »
Oryginalna przednia opona :


Oryginał po prawej.

Offline Hardcor

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 91
  • Karma: +0/-0
  • Iż 49 '56, Awo Simson 425T '56, Ural M62 '64
Odp: Zestawienie cześci orginalnych
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 09, 2012, 09:37:42 pm »
Pytanie od laika: czy to przełącznik do Sporta czy do Turista? Pytam bo w Sporcie z 57 nie mam żadnego i nie wiem czego szukać.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Przełącznik Świateł: