Październik 19, 2018, 07:25:16 pm

Autor Wątek: Ciepły nie chce odpalić  (Przeczytany 2780 razy)

Offline sona46

• Mistrz
Ciepły nie chce odpalić
« dnia: Maj 26, 2014, 09:47:48 am »
Na wiosnę złożyłem awo-sprta z 15,5km silnikiem.Tłok założony z wypukłym denkiem-Almot.Na pierwzse odpalenie założyłem współczesnego ikova 2836 made in china.Śilnik zimny odpala bez problemu,gażnik daje się poprawnie wyregulować choć nie odbyło się bez zmiany dyszy wolnych ze standardowej 0,55 na 0,65.Pierwszy wyjazd i pierwszy postój po przejechaniu ok 15km w celu weryfikacji składu mieszanki i pierwszy problem z odpaleniem ciepłego silnika,udało się i po objechaniu ok 50km łącznie wróciłem do domu z myślą wymiany cewki na nową bo wcześniej w innym moto na tym iskrowniku miałem podobne problemy.Po założeniu nowej cewki,sprawdzeniu,luzów i zapłonu za dwa dni w miarę pewny wyjeżdżam na kolejną próbę swoją traską testową.Po 25km staję sprawdzić kolor świeczki i ewentualne korekty ustawień gaźnika,próby odpalenia rozgrzanego moto dalej nie przynoszą skutku,iskra jest,po kilkunastu kopnięciach świeca sucha,moto udaje się odpalić ale dopiero z pełnym otwarciem przepustnicy,po odpaleniu chodzi normalnie jakby nigdy nic,wracam do domu nie gasząc już,gaszę w domu,próba odpalenia znów nie przynosi efektu,następnego dnia zmieniam gaźnik na taki sam model tyle że oryginalny który wcześniej chodził już przy którymś awo.Kolejny dzień i znów wyjazd,tym razem gaszę moto po 2km na cpn i tym razem znów to samo,odpalił z pychu tylko z pełnym otwarciem przepustnicy,tym razem dalej już nie jadę wracam do domu.W domu po zgaszeniu moto odpala za pierwszym,kilkukrotne próby-pali,póki jest rozgrzany zrzucam dekiel prądów i klawiatury,sprawdzam wcześniejsze ustawienia,zapłon poprawnie,luzy zaworowe lekko zacieśnione,następnego dnia,zdejmuję głowicę,sprawdzam na szczelnośc gniazda wszystko w najlepszym porządku,rozpinam zawory z myślą że może któryś się przyciera?,żadnych śladów przytarć,nic nie znajduję poza drobnymi ryskami na gładzi cylindra po przejechaniu 150km i to są właśnie nasze próby upiększania naszych maszyn,zbiornik paliwa piaskowany przez lakiernika,mimo wielokrotnego płukania,zawsze w osadniku kranika widoczna mączka,tak samo pewnie po szkiełkowanym silniku-masakra.No ale na dzień dzisiejszy to nie jest usterką tego że moto jak się nagrzeje nie chce odpalić.Dziś składam wszysto do kupy i tak naprawdę trochę mi brak koncepcji co dalej bo tak naprawdę przyczyny nie znalazłem.Może jakieś sugestie z waszej strony naprowadzą mnie,mile widziane.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
Odp: Ciepły nie chce odpalić
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2014, 10:40:28 am »
Czy na rozgrzanym silniku próbowałeś zmienić na drugą świecę o temp. otoczenia?

Offline sona46

• Mistrz
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 26, 2014, 10:49:59 am »
Zmieniałem na inne jak nie chciał odpalić i lipa,testy robię na iskra 75,świeca po zgaszeniu jest kawowa,nawet z wężyka podawałem mu z 2cm paliwa i nie odezwał się,ale z pychu przy pełnym otwarciu przepustnicy zapala,ale nie mam już siły biegać ostatnio na cpn zadzwoniłem po syna żeby popchnął a ja wróciłem jak zapali.

Offline sona46

• Mistrz
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 26, 2014, 10:56:19 am »
Dziś założę jeszcze nowy wirnik,bo w iskrowniku mam stary ale według mnie magnesy są jeszcze mocne,ale może przy tak doprężonym
 silniku za mało tej iskry?

Offline wadmed

• Mistrz
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 26, 2014, 11:39:02 am »
A w taką pogodę to nie za zimna ta świeczka, ja bym dał 100

Offline sona46

• Mistrz
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 26, 2014, 11:49:25 am »
Ale świeca jest kawa z mlekiem powiedzmy,i jak jadę to mogę 50km jechać i na wolnych też chodzi normalnie,na przejechane 150km nie przerwal ani razu,płynnie wchodzi na obroty i dopóki go nie zgaszę nie ma problemów.

Offline bpawelczyk

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 27, 2014, 01:58:07 pm »
Andrzej, sprawdź z większymi luzami zaworowymi. Na poziomie 0,15-0,20mm.

Offline wadmed

• Mistrz
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 27, 2014, 02:18:06 pm »
Zeby silnik chodził musi mieć iskrę i paliwo. U Ciebie chyba jednak jest wina po stronie gaźnika.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 27, 2014, 03:19:34 pm »
Zeby silnik chodził musi mieć iskrę i paliwo. U Ciebie chyba jednak jest wina po stronie gaźnika.

Jeszcze powietrze (atmosferyczne)   :P

Offline wadmed

• Mistrz
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 27, 2014, 10:42:31 pm »
Założyłem, że w próżni nie jeździ :P

Offline sona46

• Mistrz
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2014, 08:13:39 am »
Luzy po 0,15 ustawione od początku,tak że po stronie głowicy jest ok,wczoraj założyłem pegaza,na razie ikovy w odstawkę,dodatkowo pod zbiornik cewka butelkowa tak na wszelki jak dalej nie będzie poprawy,ale myślę że będzie jako awaryjna,pegaz jak to pegaz odpala od strzała,wolne bez zarzutu,ale pełne otwarcie no i przyciach,jak mi trochę odpuści przeziębienie po ostatnich wyjazdach to oczywiście opiszę próby drogowe.

Offline Witka1

• Nowicjusz
  • *
  • AWO TURIST 1957r.;
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 31, 2014, 09:16:13 pm »
 Kolegosona46 mam w swoim AWO Turiście identyczny problem.
Jak zgaszę rozgrzany silnik po przejechaniu kilku km. i już ponownie nie mogę zapalić na kopa. Zapali na pych po długim przebiegnięciu z językiem na brodzie i brakiem tchu.
Gażnik mam oryginalny z okrągłą przepustnicą/ sam regenerowałem - zestaw naprawczy z Allegro. Zawory 0,15 i 0,10 -ssący; zapłon 10 stopni.
Regenerowany iskrownik w specjalistycznym Zakładzie -iskra super. Świeca F-75S.
Zimny zapali po trzech kopach, ale dopiero jak przeleję gaźnik( paliwo wypłynie otworem z pod pokrywy pływakowej) i muszę dodać gazu przy kopnięciu iskrownikiem.
Iglica pływaka ustawiona na środkowe nacięcie( są trzy nacięcia); iglica przepustnicy ustawiona na trzecie nacięcie od góry( jest pięć nacięć); śrubka regulacji mieszanki ustawiona na 3,2 obroty. I nie wiem co dalej?.
Mam pytanie, do Ciebie, czy uporałeś się ze swoim problemem, który jest również moim problemem.

Offline johnny1

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 01, 2014, 12:59:06 pm »
Może to trochę banalne ale masz założoną grubą podkładkę między gaźnikiem a głowicą?

Offline Witka1

• Nowicjusz
  • *
  • AWO TURIST 1957r.;
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 02, 2014, 07:40:27 am »
Kolegojohnny1, mam założoną podkładkę wykonaną dokładnie wg wymiarów podanych przez Administratora.
Pomimo,że mam zregenerowany iskrownik, jeszcze wymienię na drugi, też naprawiony - może to jest cewka w iskrowniku, która po zagrzaniu silnika, ma przebicie i daje słabą iskrę.
Wyczytałem na Forum ,że takie też były przypadki, braku możliwości uruchomienia rozgrzanego silnika "na kopa".

Offline sona46

• Mistrz
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 02, 2014, 08:16:07 am »
Witka,ja ze swoim już się uporałem i mimo że próbowałem na dwóch gaźnikach (oba ikovy),winowajcą okazał się gaźnik,na założonym pegazie w ten wekend przejechane 230km i bez jednego pchania na oryginalnym iskrowniku,choć jeszcze trochę ubogo bo ciepłego muszę z gazem odpalić ale to już kwestia doregulowania.U ciebie myślę że masz zbyt ubogo nastawiony gaźnik chociażby te 3,5 obroty śrubą składu,myślę że za bardzo zubożyłeś,jak sam piszesz nawet zimny pali za trzecim.

Offline sona46

• Mistrz
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 02, 2014, 08:57:38 am »
I tak jeszcze dodatkowo,zacznij od podniesienia poziomu paliwa i po rozgrzaniu na postoju wstępnie ustaw skład mieszanki ale raczej z tendencja lepiej za bogato niż za ubogo i wtedy próba drogowa ale tak z min 15km i ostatni odcinek ze stałą predkością ze 70km,stajesz i sprawdzasz świecę,jeśli ciemna trochę zubożamy mieszankę,możemy też pobawić się położeniem iglicy jeśli czujemy że moto nie idzie płynnie za gazem i wtedy możesz podjąć diagnozę czy podnieść,czy opuścić iglicę,no a na koniec po tych zabiegach można przejść do doboru dyszy głównej która to jak wiadomo ma tylko wpływ na osiągi i nie ma wpływu czy zimny czy ciepły odpala.

Offline Witka1

• Nowicjusz
  • *
  • AWO TURIST 1957r.;
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 03, 2014, 05:16:14 pm »
Dziękuję sona46, poeksperementuję wg twoich propozycji.