Czerwiec 21, 2018, 12:52:04 am

Autor Wątek: rejestracja motocykla  (Przeczytany 2684 razy)

Offline hckosmo

• Administrator
  • Mistrz
rejestracja motocykla
« dnia: Luty 29, 2012, 01:28:14 pm »
Czy ktoś z was posiada dane na temat rejestracji motocykla w przypadkach gdy:

- pojazd został wycofany z ruchu, posiada stary ( przekreślony ) dowód rejestracyjny oraz właściciel żyje i można z nim spisać umowę

- pojazd został złożony z części kupionych na złomie lub w innych miejscach, Posiadamy w tym przypadku zaświadczenie od osoby prowadzącej skup złomu ze dana cześć była u niego zakupiona, oraz opinie techniczną. ( i chcemy zarejestrować jako dany typ motoru a nie składak )

- pojazd ma ważne dokumenty lecz jego właściciel nie żyje

No Tam ten miał zmieniacz biegów przy baku, ten jakoś wybrakowany, czy pan przerobił?

Offline Donald

• Mechanik
  • **
Odp: rejestracja motocykla
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2012, 01:29:24 pm »
Wiem tylko tyle, że składaków nie rejestrują. Czyba ze masz nową ramę z dokumentami. Wtedy możesz zarejestrować nowe moto, ale zgodnie z obecnymi wymaganiami np. czystości spalin. W wypadku AWO to się nie uda:-(

Chcę się jeszcze podzielić informacją, ze w PZU mają bałagan (nic odkrywczego) i próbują wykiwać klientów (nic nowego). Otóż przegapiłem moment odnowienia polisy OC. Na infolinii dowiedziałem, się, że w ten sposób automatycznie zawieram umowę na następne 12 m-cy i że mogę w przyszłym roku opłacać OC czasowo (min. 30 dni) na mocy ustawy o pojazdach historycznych. W oddziale PZU oczywiście nic o tym nie wiedzą (Ustawa jeat z 2003 roku!!!). Wiedzą tylko tyle, że do opłacania czasowego OC pojazd musi być zabytkowy i należeć do klubu(???).

Ze względu na brak błysku w oku urzędnika mnie obsługującego, zarzuciłem dalszą rozmowę. Ale w przyszłym roku robię tak: wypowiadam umowę min 30 dni przed terminem upływu OC, a następnie z kopią ustawy idę do PZU. Zobaczymy czy już będą wiedzieć co jest w Ustawie ich obowiązującej.

Dodatkowo musiałem 2 razy upominać się o wpisanie numeru VIN (nr ramy) do umowy. Wg urzędnika nie ma takiej potrzeby, ale mnie policja męczyła 2 godziny za brak tego numeru i pouczyła, że wpisanie tego numeru jest obowiązkowe.

No jak tu wierzyć w ten profesjonalizm PiZetjU.

Offline Moskit1

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 29, 2012, 01:30:11 pm »
Donalt ma racje niema takiej opcji hmmm
a papiery ze masz składaka ze złomu automatycznie eliminuje twoje rejestracje!!!
Wyszły takie przepisy ze hej wszystko co jest pojazdem a jest ze złomu to prawnie jest wyrejestrowane na stałe i nie masz szans zarejestrować jako Sam czy co kol wiek hmmm

Offline bpawelczyk

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 29, 2012, 01:30:48 pm »
Od samego początku jak kupiłem AWO mam ubezpieczenie w PZU. Początkowo miałem zniżke za tzw. zabytkowość pojazdu, ale od 2 lat takie coś już nie istnieje i jedyna opcja na zniżke z tego tytułu jest po wymianie tablic na "żółte", czyli rejestracji AWO-ka jako zabytek. Tak przynajmniej powiedziano mi w moim oddziale PZU. Więcej szczegółów nie znam, może ktoś rozwinie ten temat.
Ogólnie z tego co się orientowałem to PZU oferuje chyba najlepsze ubezpiecznie dla motocyklistów. Jak wiadomo inne firmy ubezpieczeniowe po uwzględnianiu różnych współczynników od razu walą nam taką cene, że każdy rezygnuje.

Offline PanKamil

• Mechanik
  • **
  • Starszy Teoretyk
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 29, 2012, 01:31:38 pm »
Troszkę się przestraszyłem po przeczytaniu tego tematu, bo nie mam dowodu rejestracyjnego do swojego Awo. Tzn. są jakieś kwity ubezpieczenia OC z lat 70'tych, ale dowodu poprzedni właściciel nie może znaleźć.
Poszukałem trochę w sieci i znalazłem coś takiego:

http://www.bubleprawne.org/Bubleprawne/1,87293,5814153,Sejm_ulatwil_rejestracje_pojazdow_zabytkowych.html

Także chyba jest szansa na rejestrację mojego Sporta.

Jakby ktoś miał jakieś świeże informacje na ten temat to będę dźwięczny.
Wolniej to można już tylko stać !!!

Offline Michał

• Mistrz
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 29, 2012, 01:32:26 pm »
Jeżeli masz umowę z ostatnim właścicielem i motocykl nie był wyrejestrowany możesz potwierdzić dokument w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania poprzedniego właściciela. Masz numer rejestracyjny i to powinno bardzo pomóc w uzyskaniu stosownego wpisu, ponieważ łatwiej będzie odszukać dane urzędnikom. Wszystko zależy od chęci pomocy referentów w wydziałach komunikacji. Przechodziłem to 23 lata temu z takiego samego punktu wyjścia.
KTO MA AWO JEŹDZI KLAWO

Offline PanKamil

• Mechanik
  • **
  • Starszy Teoretyk
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 29, 2012, 01:33:00 pm »
Dzięki za info.
Jak będę miał chwilę wolnego czasu to zasięgnę informacji u mojej Koleżanki, która pracuje w wydziale komunikacji.
Zdobytą wiedzą na pewno się podzielę.
Wolniej to można już tylko stać !!!

Offline robamp

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 29, 2012, 01:34:50 pm »
Witam w ostatnim numerze Classicauto ze stycznia br. na 9 stronie jest artykuł :Nowe prawo lada chwila:w którym autor opisuje zmiany w prawie o ruchu drogowym z których najważniejszą wg.autora jest możliwość rejestracji pojazdu zabytkowego bez dowodu rejestracyjnego,więcej na temat zmian w ustawie w następnym numerze Classicauto (lutowym).

Offline rohhor

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 29, 2012, 01:35:42 pm »
Witam, wprawdzie temat sprzed prawie roku ale chcę go odświerzyć - myślę że dla tych co chcą rejestrować na białe tablice może dać jakieś "światełko".

Kupiłem stary moto z 1959 roku od faceta który przedstawił mi:

- stary dowód rej. przekreślony z adnotacją "wycofano z rejestru" i datą wycofania 1964

- umowę którą on spisał z osobą na którą dowód jest wystawiony, umowa datowana jest na lata 80 ale wygląda jakby była spisana chwilę temu (przy czym osoba z dowodu nie żyje już dobrych kilkanaście lat...)

- dodatkowo poprosiłem go aby spisał oświadczenie pod dpowiedzialnością karną że kupił moto wtedy co kupił (zgodnie z w/w umową) od tego co w umowie i dowodzie rej. widnieje

- oczywiście spisałem umowę między nim a mną

Z takim kompletem udałem sie do wydziału kom.

Okazuje się że wszytsko jest OK (czyli tzw. ciągłość umów jest akceptowalna), aczkolwiek to czy moto zostaje zarejestrowany czy nie zależy od tego czy dany urząd (który wystawił dowód rej.) posiada jeszcze jego "ślad" w swoich kartotekach. Miałem szczeście gdyż Pani Naczelnik mego urzędu była bardzo pomocna, skontaktowała się z odpowiednikiem na drugim końcu kraju a tam jej potwierdzili że mają go w archiwum - nie jest to rejestr gdyż moto był wykreślony z rejestru w 1964, tak więc było to "coś" co zostaje po wykreśleniu, jakieś zapiski, czy po prostu stare papiury w archiwum w których ten moto widnieje.

Ponoć urzędy nie mają obowiązku trzymać tych archiwum, pewnie jak mają miejsce, a co naważniejsze chęć to trzymają. I tak np. wspomniana Pani Naczelnik mówi że mają gościa który od pół roku próbuje zarejestrować podobną sytuację jak moja ale niestety urząd z którego jest dowód rej. (też jakiś stary z 50 lat) nie posiada już śladu po nim i odmwiają potwierdzenia, gość naciska na urząd (jego święte prawo!) gdyż ma wsio co potrzebne do rejestracji (dowód, umowę itp) ale na drugim końcu nie chcą potwierdzić zgodności powołując się na brak tak starych (wy)rejestrów...patowa sytuacja, a efekt taki że moto wciąż niezarejestrowany....

Offline cadyx

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 29, 2012, 01:36:33 pm »
Ja też miałem podobny przypadek z rejestracją swojego Awoka. Miałem dowód z początku lat 60, tyle że nie był wyrejestrowany i komplet umów. Po zapytaniu w moim wydz. komunikacji o rejestrację pani stwierdziła, że mam dostarczyć dodatkowe zaświadczenie, że pojazd jest w rejestrze. Zadzwoniłem do wydziału kom. w miejscu pierwotnego zarejestrowania i urzędnik stwierdził, że już nie mają archiwum z tamtego okresu i powiedział mi żebym poszedł normalnie do rejestracji ze wszystkimi dokumentami wymaganymi (bez tego zaświadczenia), a oni jak przyjdzie pytanie z mojego wydz. kom. o potwierdzenie to oni potwierdzą na podstawie posiadanego przeze mnie dowodu (podobno robią to standardowo dla takich starych pojazdów). Tak też się stało. Co prawda czekałem na potwierdzenie prawie dwa i pół miesiąca, ale moto mam zarejestrowane od trzech lat.
Jak się okazuje to bardzo dużo zależy od dobrej woli urzędników.

Offline rohhor

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 29, 2012, 01:37:14 pm »
No wlasnie, wszytsko w rekach urezdnikow. Jestem ciekaw czy jakbys mial dowod przekreslony (wykreslony z rejestru) czy tez tak samo by potwierdzili - na logike powinni wszak dowod jest wydany przez nich i czy przekreslony czy nie jego orygilanosci raczej nie mozna podwazyc...

Offline qmodo

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 29, 2012, 01:38:19 pm »
a jeżeli nie ma dowodu rejestracyjnego, a jedynie umowa kupna sprzedaży opłacona dawno dawno w urzędzie skarbowym? czy warto ruszać taki temat? może ktoś już bawił się w taką sytuację?

Offline Niuniek

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 29, 2012, 01:39:19 pm »
Ktoś orientuje sie może jaki jest koszt wykonania rejestracji z własnym napisem? Musze jechać wyrobić nową bo obecna sie rozsypała podczas wypadku i kusi mnie wyrobienie napisu AWO czyli jak u nas w złotowskim powiecie było by " PZL AWO" tyle ze to o 1 cyfre/litere za mało wg starej.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 29, 2012, 01:39:52 pm »

Offline Iluminator

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 29, 2012, 01:40:26 pm »
Tu jest troche:

http://www.samar.pl/__/__la/pl/__ac/sec,4/new/9379/__1.html

Ostatnio rejestrowałem swojego, pytałem się z ciekawości:

Tablice indywidualne:

Samochód- 1.000,- zł
Motocykl- 500,- zł

pzdr.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 29, 2012, 02:02:11 pm »
Na forum Kolyaska pojawił się podobny temat - ciekawe informacje:

http://www.kolyaska.fora.pl/tematy-ogolne,5/rejestracja-bez-kwitow,306.html

Offline Donald

• Mechanik
  • **
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 29, 2012, 02:02:47 pm »
Podaję dla zainteresowanych czyli dla remontujących swoje motocykle, którzy na ten czas wypowiedzieli umowę ubezpieczenia.

Parę dni temu ubezpieczałem moje AWO 425 T. Wcześniej wypowiedziałem umowę. Miałem więc cd wyboru ubezpieczenie czasowe lub całoroczne. Ubezpieczenie czasowe to 15% ubezpieczenia całorocznego od pełnej stawki (bez zniżek) za każdy miesiąc nowego ubezpieczenia. Chciałem ubezpieczyć tylko na 4 miesiące. Tak wyliczona wartość wyniosła 76 zł czyli za cały sezon byłoby ok. 150 zł. Podczas gdy całoroczne ubezpieczenia ze zniżkami wyniosłoby 95 zł.

Jak widać z powyższego, wypowiedzenie umowy nie spowodowało likwidacji zniżek! Z tego powodu stosowanie ubezpieczenia czasowego ma sens tylko ze względu na możliwość zawieszenia płatności stawek na czas remontu motocykla.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 29, 2012, 02:04:02 pm »
To ma sens dla aut za które płaci się większe stawki.
Minimalna kwota OC to chyba 20zł w PZU.
Ubezpieczenie czasowe na kilka m-cy wynieść mnie miało kilkanaście złoty mniej niz całoroczne.
Z motocyklem nie ma po co się w to bawić choć możliwość jest.