Sierpień 06, 2020, 10:09:03 am

Autor Wątek: Litwa i Łotwa - Slow Ride & Chillout - 2020  (Przeczytany 329 razy)

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
Litwa i Łotwa - Slow Ride & Chillout - 2020
« dnia: Lipiec 28, 2020, 10:18:56 am »
"Jedź wolno i Wyluzuj"
Taki tytuł ma relacja z podróży głównie po wschodniej Litwie i kawałkiem Łotwy.

Na razie "dojrzewanie" po powrocie ale z czasem coś się naskrobie.
Na początek zdjęcie okładkowe - zajawka z około połowy trasy.

Zacznę od tyłu.
Wróciliśmy cało i szczęśliwie do domów.
Zmęczeni ciałem i wypoczęci umysłem. Z wielkim niedosytem jazdy i niechęcią rozstania.
Niemal wszystko ułożyło się z bardzo zaskakujących i miłych małych chwil w spójną i niesamowitą całość.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2020, 12:46:05 pm wysłana przez LukS »

Offline skrzydlaty

• Nowicjusz
  • *
Odp: Litwa i Łotwa - Slow Ride & Chillout - 2020
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2020, 11:38:56 am »
hej!
Mogę powiedzieć, że los nam sprzyjał.
Ale to, jak w życiu:

Masz to czego oczekujesz,
a jeśli spotykają cię rzeczy nieoczekiwane i nie do końca miłe,
wyciągnij z nich pozytywną lekcję.

Dobre duchy, zaklęte w motyle, czuwały nad nami
- osobiście czułem się szczególnie zaopiekowany  ;)

Na razie i ze mnie schodzi po mału... jak tu się odnaleźć w codzienności :o 

Start z Lublina - piknik AWO (pt-sb.) - Litwa/Łotwa - powrót do LU = 2'490 km
16.07.2020                                                                   27.07.2020
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2020, 11:43:33 am wysłana przez skrzydlaty »

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2020, 02:29:27 pm »
Mieliśmy wyjechać we trzech czyli LukS, Katalina i Skrzydlaty.
V-ce komandora zlotu tak przytłoczyły wydarzenia bezpośrednio sprzed jak i w trakcie, że nie czuł się na siłach na dalszą wyprawę.
OK, zrozumiałe choć do końca wierzyliśmy, iż po zlocie zejdzie z niego ciśnienie i choć zmęczenie zostanie to ruszy. Niestety...

Niespodziewanie chęć akcesji wyrazili w sobotę bracia Krzysiek i Łukasz (spod Kolbuszowej) co mnie i Skrzydlatego niezmiernie zaskoczyło i ucieszyło.
Ferajna z 3 zmniejszyła się do 2 i zaraz zwiększyła do 4!

Niedzielny ranek, zlotowicze opuszczają Suwalszczyznę. Łza się w oku kręci bo niektóre twarze przyjdzie (oby!) zobaczyć za rok.
Nieśpiesznie się pakujemy bo jednemu z wyprawowiczów nie zgadzają się cyferki %% ;)
Walczy dzielnie, żeby nas nie opóźniać ale natury nie oszukasz a właściwie Ducha Puszczy czy co to tam było :D

Na miejscu pozostajemy już tylko my i Katalina z Mateuszem, którzy postanowili zostać jeszcze na dzień czy dwa i nabrać sił.
W końcu przychodzi moment, że możemy ruszyć co odbywa się jakoś koło 13tej. Oj, późno, późno ale ma być chillout więc tak jest.
Zmieniamy więc plan i skracamy trasę nie jadąc główną trasą na przejście w Ogrodnikach tylko z miejscowości Nożegary do Kauknoris.
Jedziemy do miejscowości Giby i zastajemy to co zapowiedział gospodarz zlotu Artur, obchody rocznicy Obławy Augustowskiej i zamkniętą drogę.
Odbijamy zatem na Zelwę i zaraz stajemy na obiad przy barze prowadzonym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
Najedzeni kierujemy się do granicy. Zatrzymujemy się tu https://goo.gl/maps/q5jRfhFDn7Pf4TfU8 a po chwili do pasącej się krówki dwaj mężczyźni
(w zaawansowanym wieku) niosą wodę do jej napojenia. Zauważają motocykle i przychodzą pogawędzić.
Jak mylne wrażenie można odnieść czasem w stosunku do napotykanych osób w podroży to aż pośmiać się można ale z siebie.
Szybko wychodzi, że obaj mieli i mają do czynienia z motocyklami głównie z krajów Układu Warszawskiego.
Jeden nadal ma Junaka (w remoncie)  i WueSKi. Bardzo przyjemnie się gawędziło jednak pora jechać bo leci czas a nie ubywają kilometry.
Na odjazd dostajemy pouczenie, żeby w terenie zabudowanym nie przekraczać dozwolonej prędkości bo litewska drogówka surowa tak dla swoich jak i przyjezdnych.
Dojeżdżamy do granicy i kilka fotek dla dokumentacji. Kierujemy się na Druskienniki przez Kopciowo.

c.d.n.

Offline skrzydlaty

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2020, 11:04:23 am »
Chcę w tym miejscu i przy okazji podziękować kolegom podróżnikom,
że mogłem awo zastępczyć wziąć udział w eskapadzie:
Luksowi - Łukaszowi (ojciec przodownik),
Krzyśkowi i Łukaszowi (z Kolbuszowej)
oraz
Mateuszowi i Adamowi (chociaż krótko) za towarzystwo podczas tego wyjazdu.

Było zacnie i mam nadzieję, że w każdą ze stron.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2020, 11:24:59 am »
Zaraz za granicą braciom i Piotrowi machają dwie młode rusałki, które wyległy z nieodległego jeziora. Ja je minąłem kiedy jeszcze szły lasem.
Jednak, że to zdradzieckie stworzenia (acz wielce powabne) nikt się nie zatrzymał ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rusa%C5%82ka
Droga z szutru przechodzi w asfaltową więc szybko docieramy do Kopciowa ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopciowo ) gdzie zatrzymujemy się w centrum i fotografujemy pomnik Emilii Plater.
Jako, że była niedziela i już mocno popołudniem więc zrezygnowaliśmy z udania się do muzeum jej imienia ( https://www.lazdijumuziejus.lt/lt/kap%C4%8Diamies%C4%8Dio-emilijos-pliateryt%C4%97s-muziejus )
ani nie sprawdzili w internecie, że nieopodal jest jej grób.
Cóż, kłaniał się brak lepszego papierowego przewodnika niż ten, który zakupiłem kilka tygodni przed wyjazdem. W nim znalazły się główne miasta i atrakcje.
Być może lepszy byłby przewodnik autora Grzegorza Rąkowskiego (którego sobie cenię https://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,3192310,grzegorz-rakowski-biolog-podroznik-autor-przewodnikow-po.html) o Litwie
https://kwadryga.com/produkt/ilustrowany-przewodnik-po-zabytkach-kultury-na-litwie/ czy każdy inny zawierający choćby podstawowe informacje dotyczące mniej uczęszczanych turystycznie regionów i mniej znanych atrakcji.
Dobrą turystycznie podróż ponoć planuje się z domu. Tego trochę brakło choć przesiedziałem ze dwa mocne popołudnia nad mapami w internecie
więc coś tam wiedziałem gdzie i którędy pojechać oraz co zobaczyć po drodze. Wszystkiego nie da się jednak zobaczyć w tak krótkim czasie i trzeba by sobie wybierać dany region,
zrobić bazę wypadową i penetrować doszczętnie okolicę a potem przeskoczyć w inny rejon. Z gniazda do gniazda.
Tym spostrzeżeniem podzielił się z nami Piotr po kilku dniach a to ze względu na to iż z pakowaniem moim i jego schodziło nieco czasu. Bracia mieli dużo mniej bagażu nim my  ::)
Jednak nikt się tym specjalnie nie przejmował - był chillout :D

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2020, 11:26:31 am »
Z Kopciowa do Druskiennik chciałem jechać bocznymi drogami jednak było już dość późno - kolejne miasto to moc atrakcji jak i nieodległy Gruta Parkas -
tak więc skierowaliśmy się na Lejpuny i dalej drogą 180. Przed Druskiennikami widzieliśmy z przelotu Snow Arena, która chyba czynna jest cały rok http://www.snowarena.lt/.
Druskienniki oczarowały nas spokojem, czystością i czasem leniwej niedzieli.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2020, 11:32:44 am »
Miasteczko jest uzdrowiskiem i to widać w niemal każdym zakątku https://pl.wikipedia.org/wiki/Druskieniki
Najpierw zatrzymaliśmy się nad jeziorami i przeszli bulwarami podziwiając budynek muzeum a następnie przestawili do centrum (pod kamerę) i pozostawili motocykle bez opieki.
Przespacerowali głównym deptakiem, spożyli lody gałkowe przy fontannie, która działała w rytm muzyki.
Podziwiać można starszą jak i nowoczesną zabudowę oraz budowle socrealistyczne z rozmachem jednak niektóre niezagospodarowane i mocno już niszczejące.

Offline wadmed

• Mistrz
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 31, 2020, 07:50:36 pm »
Łukasz kuźwa jak można robić tak zdjęcia. Wiesz jak ciężko obracać monitor  ;)

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 31, 2020, 09:46:04 pm »
No właśnie.
Po otwarciu mnie one się ustalają do właściwego położenia.
Jak u Was z nimi?

Zmieniono mi system z 7 na 10 i mnie trafia bo mało działa jak poprzednio i trza się uczyć tego znów. >:(

Offline Grzechu1975

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 01, 2020, 07:13:54 pm »
U mnie też po otwarciu ustalają się we właściwym położeniu.

Offline justom71

• Starszy Mechanik
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 01, 2020, 10:04:18 pm »
U mnie też po otwarciu ...  grawitacja działa jak należy.

Offline kylomotor

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 02, 2020, 07:46:49 pm »
Śledzę temat.
Mam 10
Foty obrócone w różnych kierunkach.

Offline justom71

• Starszy Mechanik
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 02, 2020, 08:45:19 pm »
5,5 albo 40. Przy 10 tak może być;)

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 04, 2020, 08:32:19 am »
Na zwiedzaniu uciekło trochę czasu a i tak zobaczyliśmy tylko wycinek miasta.
Kierujemy się na stację paliw a następnie do nieodległego Gruto Parkas http://grutoparkas.lt/pl_PL/ .
Pomysłodawcą odwiedzenia tego miejsca był Katalina-Adam więc mimo późnej pory chcemy choć choć podjechać i być.
Kiedy tam zajeżdżamy jest już słuszna godzina bo 19:30 choć trzeba mieć na uwadze, że w Litwie
jak i kolejnych nadbałtyckich krajach (czy BLR czy UA) mamy przesunięcie czasowe o godzinę do przodu czyli u nas byłaby 18:30.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2020, 08:33:38 am wysłana przez LukS »

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2020, 08:38:57 am »
Zbliżamy się w kierunku kasy oglądając tablice z pamiątkowymi wydrukami z prasy oraz to co jest eksponowane przy nich.
Utworzeniu muzeum towarzyszyły kontrowersje jak i debata społeczna.
Większość opowiedziała się za utworzeniem tego obiektu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Gr%C5%ABtas

Offline skrzydlaty

• Nowicjusz
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 05, 2020, 05:18:06 pm »
Gruto Parkas - wchodziłem tam z mieszanymi uczuciami:
- strata czasu, bo podobne jest w Kozłówce k/Lubartowa.
 - z drugiej strony, ciekawość co tam nagromadzili.

Eskpozycja jest bardzo rozległa. Zarówno obiekty pomnikowe na zewnątrz,
jak i inne pamiątkowe elementy związane z wprowadzaniem i utrwalaniem władzy ludowej - zgromadzone w obiektach barakowych.

Ekspozycja robi wrażenie ilością obiektów oraz świadomością umęczenia ludności i ziemii, systemem,
którego ślady na Litwie są szczególnie widoczne.

Litwini mieli swoich żołnierzy niezłomnych, mieli swoich utrwalaczy władzy ludowej i przodowników pracy.
Oraz pranie mózgów młodych pokoleń i siermięrzną rzeczywistość, która do teraz 'skrzeczy'.

Jest to pamiątka, po czasach, których nie da się wymazać z historii takich krajów, jak Polska, Litwa i inne kracje byłego bloku socjalistycznego.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2020, 05:20:25 pm wysłana przez skrzydlaty »

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 06, 2020, 07:57:50 am »
W PL muzea raczej nie są czynne do godzin późno wieczornych. Może poza Nocami Muzeów.
Co nas zaskoczyło to, że w ogóle obiekt był nadal otwarty i był otwarty jeszcze kiedy go opuszczaliśmy tzn do 22-giej.
Oczywiście o takiej porze tłumów nie było a raczej pustki więc obiekt obeszliśmy i sfotografowali bez żadnych przeszkód.
W miejscu rozstajnym znajduje się kawiarnia czy restauracja ale świeciła pustkami.
Wszędzie jakieś ekspozycje, pomniki, rzeźby i relikty z epoki socjalizmu.
Mnie urzekły beczkowozy na kwas chlebowy, które rzadko już spotkać można nawet na Ukrainie.
Po litewsku kwas to gira i to było pomocne w dalszej wycieczce.
Jednak rzeźby "wiadra na beczce" nie zrozumieliśmy... Chyba, mamy już nazbyt pragmatyczne myślenie ;)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2020, 08:00:00 am wysłana przez LukS »

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 06, 2020, 08:08:06 am »
W barakach z eksponatami pogaszone światło ale obsługa jest i od razu się pokazała kiedy wchodziliśmy.
Usunięte z miast i miasteczek pomniki mają tabliczki informacyjne gdzie się znajdowały, od kiedy i do kiedy.
Ponoć kiedy muzeum powstawało to pomników w Litwie była moc ale w różnym stanie.
Tu trafiły te niezniszczone czy najmniej uszkodzone.
Po iluś-dziesięciu pomnikach zaczęło nam się to nudzić i przyspieszyliśmy kroku wrzucając drugi bieg.
Są dwie trasy okrężne a bynajmniej tyle obeszliśmy.

Offline LukS

• Moderator
  • Mistrz
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 06, 2020, 08:28:35 am »
Już od parkingu za ogrodzeniem widać różnoraką zwierzynę. Na terenach przyległych stworzone jest mini zoo. Coś dla dzieci , które chyba szybko się tu nudzą ;)
Przy ścieżkach z ekspozycją słychać co rusz jakieś ich odgłosy. Raz wydawało nam się, że odezwał się niedźwiedź ale może to ułuda jakaś była :o
Były też odgłosy propagandy, muzyki z budek wartowniczych itp. Można było poczuć "zew" z epoki. Z tyłu restauracji natknęliśmy się na milicyjne żiguli.
W jednym z baraków trafić można na mapę zatwierdzoną tajnym protokołem 23.08.1939 i jakże nam znaną...
Historia wyzwoleńcza i ta po wyzwoleniu między PL i LT była skomplikowana a tym bardziej podczas II W.Ś.
Nie stanowiliśmy już wspólnego organizmu państwowego a lata rozbiorów też swoje zrobiły.